Nu de prijsonderhandelingen aanslepen: “Koffie werd in 3 jaar tijd al 29% duurder”, zegt Testaankoop

Duurdere winkelkar
Testaankoop volgt al 3 jaar de prijzen van meer dan 3.000 producten in 7 supermarktketens (Albert Heijn, Carrefour, Colruyt, Cora, Delhaize, Aldi en Lidl) en kan zo de inflatie in de supermarkt berekenen. Voor de maand februari overschreed de inflatie voor de tweede keer de grens van 3% met 3,39%, vergeleken met 2,81% in december.
Vooral producten met cacao werden het voorbije jaar erg duur: pure chocolade is nu ongeveer 33% duurder dan in februari 2024, chocoladekoekjes kosten 26% meer en melkchocolade steeg met 24%. Sinaasappelsap (+20%) en olijfolie (+19%) staan ook nog steeds op de lijst met sterke stijgers.
Zeker in vergelijking met januari 2022, de start van de hoge voedingsinflatie, zijn boodschappen duur geworden. Gemiddeld kost een winkelkar 28% meer dan toen, ketchup is maar liefst 81% duurder dan in januari 2022, mosterd 66% duurder, uien 62% en olijfolie 60%.
Slechte oogsten, dure koffie
Koffie maakt deze maand z’n intrede in de lijst met producten die het duurst zijn geworden. Gemalen koffie en koffiepads zijn nu ongeveer 9% duurder dan in februari vorig jaar en 29% duurder dan in februari 2022.
Brazilië – ’s werelds grootste koffie-exporteur – kende de ergste droogte in decennia, wat zorgde voor slechte oogsten. De vraag blijft echter groot, zodat de koffieprijs op de internationale markten in 2024 meer dan verdubbeld is.
Dat leidt nu ook tot prijsonderhandelingen tussen koffiefabrikanten en supermarkten. JDE Peet’s bijvoorbeeld, dat onder meer de merken Douwe Egberts, Jacqmotte en Senseo heeft, wil de prijzen verhogen, en stopte zelfs met leveren toen sommige supermarkten de verhogingen niet aanvaardden. Bij Colruyt is het geschil ondertussen opgelost, bij Delhaize ligt de koffie nog steeds niet terug in de rekken. De supermarktketen haalt aan dat concurrenten helemaal niet zo’n grote verhogingen vragen, en ook de huismerken kennen geen stijgingen zoals JDE Peet’s vraagt. Trouwens, de nettowinst van de koffiefabrikant steeg in 2024 met bijna de helft, tot 543 miljoen euro. De vraag is dan maar hoe gerechtvaardigd die gevraagde verhogingen zijn.
Uit de testen van Testaankoop blijkt dat niet alleen de internationale koffiemerken goed scoren, ook huismerken halen hoge scores. De consumentenorganisatie raadt daarom aan de goedkopere maar kwalitatief gelijkwaardige huismerken uit te proberen om stijgende kosten te compenseren.
Toegang pers