Persbericht

Testaankoop is blij met de belissing van de Mededingingsautoriteit om de extra toezeggingen van de banken achter het Batopin-netwerk bindend te maken

25 maart 2025
Batopin

25 maart 2025
Op dinsdag 25 maart kondigde de Mededingingsautoriteit aan dat BNP Paribas Fortis, KBC, ING en Belfius, de initiatiefnemers van het Batopin-netwerk, akkoord gaan om meer bankautomaten te voorzien.

De BMA zegt dat ze deze toezeggingen bindend maakt, en dat daarmee het onderzoek naar hun samenwerking beëindigd wordt. Het onderzoek kwam er naar aanleiding van een klacht die Financité, een Franstalige organisatie die zich focust op financiële geletterdheid, en moest bekijken of de samenwerking wel alle mededingingsregels volgt.

Uit de analyse van de BMA bleek dat de invoering van het Batopin-netwerk een negatief effect had op zowel de toegang tot cash geld - door de afstand tot een geldautomaat te vergroten - als op de kwaliteit van de dienstverlening - door de wachtrijen bij geldautomaten te doen toenemen.

Daarmee bevestigt de BMA de vrees die Testaankoop al lang had, en wat ook blijkt uit recente cijfers van de Europese Centrale Bank, namelijk dat de Belgen het meest ontevreden zijn over de toegang tot cash geld in heel Europa.

Testaankoop had daarom al eerder, samen met haar partners Financité en Okra, de petitie SOS cash gelanceerd, die al meer dan 33.000 handtekeningen heeft verzameld.  

Met dit akkoord verbindt Batopin zich ertoe om “haar netwerk van geldautomaten in België uit te breiden met 70 nieuwe sites tegen eind 2027 en deze te verdelen tussen Vlaanderen, Wallonië en Brussel, bovenop de 220 extra sites die al voorzien waren in de overeenkomst van 31 maart 2023 tussen de sector en de overheid. Deze uitbreiding wordt nu verplicht gemaakt, dat wil zeggen 290 extra sites ten opzichte van de 750 die oorspronkelijk waren gepland.” Deze toezeggingen zijn nu ook bindend.

We zijn blij met de beslissing van de BMA en roepen de regering op om een wetgevend kader goed te keuren dat deze verbintenissen definitief bindend maakt”, zegt Laura Clays, woordvoerder van Testaankoop. “Hoewel het gebruik van cash geld in ons land afneemt, blijft het een belangrijk betaalmiddel en moeten consumenten gemakkelijk en gratis aan hun eigen geld geraken,” besluit ze.

 


Toegang pers

Om als journalist toegang te krijgen tot alle inhoud, vragen wij u ons een e-mail te sturen.