Persbericht

Je muziekstreamingabonnement kost meer via de Apple App Store dan op de website: Testaankoop en Euroconsumers lanceren een groepsvordering

18 september 2024
Apple

18 september 2024
Testaankoop en haar overkoepelende organisatie Euroconsumers starten een groepsvordering tegen Apple in België, Italië, Spanje en Portugal. Apple heeft jarenlang misbruik gemaakt van zijn machtspositie om zijn eigen muziekstreamingdienst te bevoordelen. De technologiegigant rekende aan z’n concurrenten een toeslag van 30% aan voor abonnementen afgesloten via de Apple App Store. Apple is daarvoor al veroordeeld door de Europese Commissie, iets waarmee de consumentenorganisaties alvast erg blij zijn. Nu is het aan de consumenten om gecompenseerd te worden. Hoe hoog de compensatie is, hangt af van het streamingplatform en hoe lang het abonnement al loopt. Geïnteresseerde consumenten kunnen het berekenen via de website van Testaankoop.

Apple vs muziekstreamingdiensten 

Apple heeft jarenlang misbruik gemaakt van zijn controle over de App Store om een commissie (tot 30% van de prijs) op te leggen voor abonnementen van muziekstreamingdiensten zoals Spotify, Deezer, YouTube Music, SoundCloud, Amazon Music, Tidal en Qobuz. Daarmee gaf Apple zijn eigen streamingplatform, Apple Music, een groot voordeel, want de hogere prijs werd onherroepelijk doorgerekend aan de gebruikers.

Bovendien verbood Apple aan haar concurrenten om consumenten te informeren over goedkopere abonnementen op de website, waar de commissie niet wordt aangerekend. Op die manier verstoort Apple het evenwicht op de muziekstreamingmarkt, waarvoor het bedrijf veroordeeld is door de Europese Commissie in maart 2024 tot een boete van 1,8 miljard euro. En nu mogen ook de consumenten gecompenseerd worden, vindt Testaankoop.

 

Gerechtigheid voor 500.000 consumenten

Samen met haar overkoepelende organisatie Euroconsumers en consumenten¬beschermings-organisaties in Portugal, Italië en Spanje start Testaankoop een groepsvordering om – ongeveer – 500.000 slachtoffers, waaronder 55.000 in België, te vergoeden. 

“Het machtsmisbruik van Apple zorgde jarenlang voor hogere abonnementskosten voor consumenten. Nu de Europese Commissie Apple heeft veroordeeld en beboet voor deze praktijken, is het tijd dat Apple ook de consumenten compenseert. Het gebeurt nog lang niet altijd dat consumenten in dit soort zaken rond machtsmisbruik een vergoeding krijgen voor hun schade, omdat die vaak moeilijk is vast te stellen. Met deze groepsvordering willen we dat Apple zijn verantwoordelijkheid neemt”, aldus Laura Clays, woordvoerder van Testaankoop.

 

Compensaties berekenen

Hoe hoog die vergoeding is, hangt af van de exacte commissie aan Apple en de looptijd van het abonnement. Voor Spotify werd die commissie aangerekend vanaf juni 2014 aan 3 euro per maand en later aan 1,5 euro per maand. Wie een abonnement afsloot in juni 2014 via de App Store en dat nu nog steeds heeft, kan rekenen op een vergoeding van 201 euro, zoals consumenten kunnen berekenen via de tool op de website van Testaankoop.

 

 

Toegang pers

Om als journalist toegang te krijgen tot alle inhoud, vragen wij u ons een e-mail te sturen.