Artikel

Beleggers hebben een bewogen beursweek achter de rug

Beleggers hebben een bewogen beursweek achter de rug

Beleggers hebben een bewogen beursweek achter de rug

Publicatiedatum: 06 december 2019
##TIME## min leestijd

Deel dit artikel

Beleggers hebben een bewogen beursweek achter de rug

Beleggers hebben een bewogen beursweek achter de rug

Trump blijft vaag over het handelsakkoord met China. Die onzekerheid baart de markten zorgen. Zij zijn de laatste maanden dan ook te enthousiast geweest. Uiteindelijk eindigde de week op een positieve noot dankzij de jobcreatiecijfers in de VS.

Over de voorbije week sloten de S&P 500 en de Stoxx Europe 50 beide af met een verlies van 0,7%. De Bel 20, die eveneens evolueerde in functie van de spanningen in het zog van de handelsonderhandelingen, steeg uiteindelijk met 0,6%.

Herhaling bijna tot vervelens toe

Enerzijds lijden de beurzen onder het discours van Trump waardoor de spanningen rond de wereldhandel toenemen (dreigt met douaneheffingen op Braziliaans en Argentijns staal en op Franse luxeproducten die naar de VS worden geëxporteerd).

Anderzijds worden de markten opnieuw hoger gedreven door verzachtende opmerkingen uit het entourage van Trump. De belegger wordt dus van het kastje naar de muur gestuurd.

Op de beurzen zal dan ook nervositeit blijven heersen zolang er geen akkoord is ondertekend. Zorg ervoor dat u blijft diversifiëren en neem niet al te veel risico’s.

De staalsector klom met 0,2% (ArcelorMittal steeg met 1,2% en Aperam met 0,8%).
De oliesector verloor 1,1%. Eind deze week werd de olieprijs nog gestut door de daling van de olievoorraden in de VS en de aankondiging dat de OPEC het olieaanbod in 2020 aan banden zou leggen. Maar de aandelen uit de oliesector zijn nog niet volledig hersteld van de impact van de handelsspanningen waaronder ze begin deze week leden.
De halfgeleidersector, die conjunctuurgevoelig is, ging 1,3% bergaf.

Binnen de Bel 20

Proximus ging 3,7% lager, gedrukt door de coupononthechting voor het tussentijds dividend van 0,35 EUR netto.
Telenet (-4,8%) leed eveneens onder de uitkering van een tussentijds dividend van 0,399 EUR netto (ex-coupon op 05/12). De groep vernietigt wel een deel van haar eigen aandelen, en werkt aan een herschikking van de organisatie.
Galapagos stuwde 6,6% hoger dankzij een nieuw positief advies van een broker. 
Umicore klom met nog maar eens 2,2% en rondde de overname af van de Finse kobaltraffinadeur Freeport.
KBC stagneerde en ING viel met 1% terug. 
ING treft een schikking met het Italiaanse gerecht naar aanleiding van een witwasonderzoek. Het bedrag van 30 miljoen euro (= minder dan 0,01 EUR per aandeel) is klein in vergelijking met een schikking die de bank vorig jaar in Nederland trof (775 miljoen euro). Wel levert het bijkomende reputatieschade op.
Ontex zakte met 0,8% ondanks een positief advies van JPMorgan volgens wie de koers tot 19 EUR kan klimmen (en mikt dus op een stijgingspotentieel van 11%). Wij van onze kant blijven eerder de kat uit de boom kijken.
Ageas (-1,10%) gaf voor 750 miljoen achtergestelde schuldeffecten uit. Deze zullen deels bestaande schuldeffecten uit het Fortis-tijdperk, die Ageas wil inkopen, vervangen. Voorts zou Ageas behoren tot de laatste vier kandidaten om de Spaanse verzekeraar Caser Seguros over te nemen. Indien Ageas daarin slaagt, zal het actief worden in een nieuwe markt. 
Colruyt (-0,1%) dat eerder dit jaar al een meerderheidsparticipatie van 75% verwierf in de keten van 12 fietsspeciaalzaken Fiets!, verhoogt nu zijn belang tot 100% en wordt zo volledig eigenaar van Fiets!.

Buiten de Bel 20

Melexis gaf 2,1% prijs en ondervond bijgevolg geen positieve impact van het advies van JPMorgan dat meent dat de koers tot 70 EUR kan klimmen. 
bpost rolde 3,3% lager als gevolg van de coupononthechting voor het tussentijdse dividend van 0,434 EUR netto. 
Bekaert (-0,5%) leed amper onder de aankondiging van mogelijke Amerikaanse douaneheffingen op staal en aluminium geïmporteerd uit Brazilië en Argentinië (de Amerikaanse staaldraadfabrieken bevoorraden zich voor een groot deel in Brazilië). 
Mithra daalde met 3,2% en profiteerde dus niet van de aankondiging van het licentieakkoord met Labatec voor de lancering van zijn vaginale anticonceptiering Myring in Zwitserland (wel is het zo dat dit inderdaad een erg kleine markt is). 
Van de Velde ging verder op zijn elan en stuwde nog maar eens 7,4% hoger. De koers veerde sinds medio november met 18% op. 
Voor meer info, raadpleeg onze analyse | Heeft Van de Velde een dieptepunt bereikt?
Aedifica (+0,5%) verhoogt nu toch zijn bod (van 14,75 tot 16 EUR per aandeel) op de Finse sectorgenoot Hoivatilat en verzekert er zich zo van dat het minstens 47,4% van de aandelen zal binnenrijven. De al eerder verlaagde drempel van 50% ligt zo binnen handbereik. Het bod wordt nogmaals verlengd, nu tot 3 januari 2020.
Ahold Delhaize (+0,8%) kondigde zoals verwacht een nieuw aandeleninkoopprogramma aan. Net zoals dit jaar wil het ook in 2020 voor maar liefst 1 miljard euro eigen aandelen inkopen, wat overeenstemt met zowat 3,6% van de beurskapitalisatie van de distributeur. De inkopen zullen de winst(groei) per aandeel ondersteunen.
Befimmo verloor 4,3%. De GVV verkocht via een private plaatsing een deel van haar eigen aandelen aan institutionele beleggers. Deze had ze vergaard na een interne fusie van een vastgoedproject op de luchthaven van Zaventem. Daarmee strijkt de GVV 69 miljoen euro op waarmee ze (nieuwe) investeringen kan realiseren. We verlagen lichtjes onze winstramingen per aandeel voor dit jaar en de 2 jaren erna. 
Engie steeg met 1,3% dankzij de geruchten rond een mogelijke verandering aan het hoofd van de groep. De bestuursleden lijken de CEO namelijk de ondermaatse prestaties van het aandeel van de laatste jaren te verwijten. Al lijkt de strategische oriëntatie van de groep ons globaal niet slecht, toch menen we dat Engie tot betere prestaties in staat is.

Slotvariaties van maandagmorgen tot vrijdagmiddag.

Profiteer gedurende 1 maand gratis van onze adviezen rond deze aandelen! 1 maand gratis!