Artikel

De voorbije beursweek: geen wanbetaling in de VS

De voorbije beursweek: geen wanbetaling in de VS

De voorbije beursweek: geen wanbetaling in de VS

Publicatiedatum: 02 juni 2023
##TIME## min leestijd

Deel dit artikel

De voorbije beursweek: geen wanbetaling in de VS

De voorbije beursweek: geen wanbetaling in de VS

Beleggers zijn opgelucht door de goedkeuring van het schuldakkoord door de Amerikaanse Senaat en de hoop op stabiele rentetarieven.

De week eindigt in het groen in de VS, in afwachting van de publicatie van de werkgelegenheidscijfers. 
De S&P 500 steeg 0,4%.
De Stoxx Europe 50 staat daarentegen weer in het rood (-1,5%), na in mei al 3% te hebben verloren. 
Onze Bel 20 volgde de trend van de Europese aandelenmarkten met een daling van 1,5%.

Registreer u op onze site en volg de financiële actualiteit op de voet

In China winnen de beurzen 0,6%. De maakindustrie recht haar rug, waardoor de markten, die zich zorgen maakten over de economie van het land, zijn gerustgesteld. Terwijl de kracht van de dienstensector wordt bevestigd, blijft er evenwel onzekerheid bestaan rond de industrie. 

De Europese autosector, actief in China, daalde met 1,9%. 

De luxesector, die ook sterk afhankelijk is van China, daalt met 3,8%, met Kering en LVMH die 2,5% lager noteren. 

De grondstoffensector lijdt onder vragentekens die rond de toestand van de wereldeconomie hangen. 
De olieprijzen verspelen 7,5%, een paar dagen voor de OPEC+ vergadering en na de publicatie van berichten over een mogelijk meningsverschil tussen Saoedi-Arabië en Rusland over productieniveaus. 
De metaalprijzen, inclusief koper, werden niet gespaard. 

De energiesector valt met 2% terug, staal met 1,3% en natuurlijke grondstoffen brokkelen met 0,4% af.

De halfgeleidersector kwam op adem na een winst van 22,1% in mei en laat een daling van 0,6% optekenen. 
Intel kondigde aan dat het een kwartaalomzet verwacht aan de bovenkant van zijn verwachtingen en gaat 7,4% hoger. 

In de technologiesector wint Apple 2,7%. 

De sector van consumentengoederen verliest 2,2%.

De voedingssector daalt met 1,8%. 

De Europese financiële sector blijft het moeilijk hebben en verliest 1%.

Binnen de Bel 20

Sofina (-0,1%) lanceerde deze week een programma voor de inkoop van eigen aandelen dat loopt tot 30 juni. Er wordt geen impact verwacht op de aandelenkoers. Enerzijds gaat het om aandelen die bedoeld zijn om de aandelenoptieplannen van de groep te dekken (de teruggekochte aandelen zullen niet vernietigd worden). Ten tweede vertegenwoordigen de 50.000 aandelen in kwestie nauwelijks 0,15% van het totale aantal aandelen in omloop. 

De onverwachte opleving van de Chinese industriële activiteit heeft de meest cyclische aandelen aan het einde van de week niet kunnen doen herstellen. Beleggers blijven bezorgd over de vertraging van de wereldeconomie. 

Aperam daalt met 3,6%, Solvay verliest 0,8% en Umicore laat 1,6% liggen. 

UCB verliest 1,5%. Nu de komende weken een beslissing van de Amerikaanse gezondheidsautoriteiten wordt verwacht over de goedkeuring van bimekizumab voor de behandeling van psoriasis, maakt een Amerikaanse analist zich zorgen over mogelijke tegenslagen die de commerciële lancering van dit product, dat van vitaal belang is voor de groep, verder zouden kunnen vertragen. De FDA heeft een aantal opmerkingen gemaakt, blijkbaar van ondergeschikte aard, over de Belgische fabriek die het product zal produceren. Eventueel nieuwe aanvragen tot extra info zouden de aandelenkoers aanzienlijk onder druk zetten.

argenx verliest 1,9%. De biotech profiteerde noch van de nieuwe koopaanbeveling van UBS (dat op een 22%-hogere aandelenkoers mikt), noch van zijn deelname aan twee grote beleggersconferenties in juni. 

AB InBev brokkelt verder 4,9% af. Een marketingcampagne met een transgender actrice leidde tot een boycot van Bud Light door sommige consumenten. In de afgelopen weken is de verkoop van Bud Light met 25 tot 30% gedaald ten opzichte van een jaar geleden. In 2022 was Bud Light goed voor 7% van de totale volumes die door de groep werden verkocht.
Maar volgens ons houdt de prijs hier rekening mee.

Ageas boerde 5,6% achteruit. Die daling kon wel grotendeels verklaard worden door het knippen van de coupon voor het slotdividend (1,50 EUR bruto). Maar de verzekeraar lag ook in het vizier van een shorter die op een daling van de koers speculeert.

Aan de winnaarskant vinden we de vastgoedvennootschappen die garen sponnen bij de lichte rentedaling.

Cofinimmo stijgt 0,5%. De GVV verkoopt een kantoorgebouw in de Brusselse Wetstraat, een operatie die kadert in haar vastgoedrotatieprogramma waarbij het meer wil focussen op zorgvastgoed.

Aedifica gaat 0,6% erop vooruit. De GVV is een rotatie- en desinvesteringsprogramma gestart en verkoopt 10 kinderdagverblijven in Finland.

Warehouses De Pauw klimt 3,5%. Een beurshuis heeft de logistieke vastgoedspeler opgenomen in zijn lijst van favoriete aandelen die de komende decennia zullen profiteren van een investeringsgolf in hernieuwbare energie. De GVV heeft immers op heel wat daken zonnepanelen liggen waarbij de geproduceerde stroom een aardige duit oplevert.

Melexis wordt 1,6% duurder. De groep genoot dan uiteindelijk met enige vertraging toch van de sterke interesse in chipbedrijven, nadat Nvidia een week eerder met beresterke kwartaalresultaten kwam dankzij de opkomst van artificiële intelligentie en de daaruit voortvloeiende grote behoefte aan halfgeleiders.

Buiten de Bel 20

Ontex daalt met 2,8%. De groep heeft 220 miljoen euro schuld afgelost met cash uit de recente verkoop van zijn Mexicaanse activiteiten (265 miljoen euro, waarvan 225 miljoen euro al is ontvangen). Daardoor is de schuld met 25% gedaald. Ontex heeft ook aangekondigd dat het zijn kredietovereenkomsten met zijn banken heeft verlengd (van juni 2024 tot december 2025). Door de schuldvermindering zal aan de nieuwe voorwaarden van de banken worden voldaan. In 2023 zou opnieuw winst moeten worden geboekt, wat een beurskoers op ten minste de boekwaarde zou moeten rechtvaardigen. Deze schatten we op 10,80 EUR per aandeel tegen eind 2023.

Euronav verliest 2,3%, maar dit is alleen het gevolg van het knippen van de coupon (1,10 USD bruto uit te betalen op 13/6). Een bijkomend dividend van 0,70 USD bruto met betrekking tot het 1e kwartaal van 2023 wordt losgemaakt op 8/6 en uitbetaald op 20/6.

Recticel valt 2,6% terug. De groep heeft haar dividend van 0,31 EUR bruto, dat op 5/6 zal worden uitbetaald, geknipt. Op de algemene vergadering werd geen verdere informatie gegeven over de onderhandelingen met Carpenter, die de overnameprijs van de activiteiten in soepelschuimen probeert te verlagen. Er lijkt geen sprake te zijn van het annuleren van de transactie en de aankondiging van de heronderhandelde prijs zou niet lang op zich moeten laten wachten.

Retail Estates verspeelt 0,5% hoewel het degelijke resultaten over het op 31 maart afgelopen boekjaar bekendmaakte. Het knipte tevens zijn dividendcoupon (4,90 EUR bruto) en gaat een keuzedividend aanbieden (modaliteiten wellicht midden juni bekend).

Telenet wint 0,7%. De groep en Fluvius kregen (eindelijk) van de Europese Commissie groen licht voor hun samenwerking voor de bouw van een glasvezelnetwerk in Vlaanderen en delen van Brussel. De gezamenlijke dochteronderneming (66,8% in handen van Telenet en 33,2% in handen van Fluvius) die daarvoor opgericht wordt zal wellicht op 1 juli van start gaan en trachten de achterstand die het tegenover Proximus (+1,1%) heeft opgelopen bij te benen.

Gimv gaat 1,8% hoger. Nadat het vorig boekjaar (einde 31 maart) al een record aan investeringen deed, nam het nu een belang in ERS electronic, een Duits bedrijf dat thermische systemen maakt voor de productie van halfgeleiders.

Koersvariaties van maandagmorgen tot vrijdagmiddag.

Profiteer gratis van al onze aanbevelingen voor beleggingen in aandelen. 1 maand gratis!