Vrijdagmiddag klokte de S&P 500 uiteindelijk op hetzelfde niveau af als een week eerder. De Stoxx Europe 50 stond 0,8% hoger. Onze Bel 20 deed beter dan het wereldwijde gemiddelde en veerde 1,9% hoger dankzij de goede prestaties van enkele zwaargewichten.
Na een erg goede start van het jaar, met dank o.a. aan het gewijzigde discours van de centrale banken (verder opkrikken leidende rente minder urgent), vertraagt het herstelritme van de beurzen en voelen de beleggers de nood om even een pauze in te lassen en uit te kijken naar de factoren die een verdere stijging kunnen rechtvaardigen.
Enkele beursmastodonten vielen deze week ten prooi aan winstnames:
Rio Tinto verloor 2%, L’Oréal gaf 1,5% prijs, Diageo moest 2,8% achteruit.
Anderzijds werden aandelen die voorheen werden afgestraft, nu opnieuw gekocht: zo gingen de Europese bankaandelen 3,7% hoger. Ze profiteren van de lichte stijging van de 10-jaarsrente in Europa aan het einde van de week en van geruchten over mogelijke steun van de ECB. BNP Paribas spurtte 8,1% hoger, Santander won 4,8%, Société Générale, KBC en ING deden er respectievelijk 7,6%, 6,9% en 6,4% bij.
De voedingssector werd dan weer 1,2% teruggewezen.
Binnen de Bel 20
– AB InBev (lees onze analyse) zag zijn koers 8% opleven nadat de groep liet weten voor 2019 op een stijging van de verkochte volumes en van de bedrijfswinst te mikken.
– Ackermans & van Haaren won 2,1% nadat het nochtans een winstdaling van 4,9% bekendmaakte (weliswaar conform onze verwachtingen). In het tweede halfjaar profiteerde de holding via zijn meerderheidsbelang in CFE, dat op zijn beurt baggeraar DEME in handen heeft, van de hoge rentabiliteit van de baggeractiviteiten. Anderzijds leden de prestaties onder de resultaatsdaling bij palmoliespecialist Sipef en onder een aantal eenmalige elementen. De koers vertoont nog altijd een premie van 8% t.o.v. de intrinsieke waarde.
– Solvay (lees onze analyse) won 0,5% en kwam met resultaten die beantwoorden aan de verwachtingen.
– Argenx klom 7,3% hoger. Het verlies ging maal 2,4 (1,99 EUR per aandeel), maar is conform de verwachtingen (verlies van 2 tot 3 EUR per aandeel in 2018 en 2019). Aangezien de biotechspeler nog geen enkel product commercialiseert, is dat begrijpelijk. Het bedrijf beschikt over voldoende middelen om zijn klinische tests voort te zetten en de koers blijft profiteren van de partnerships die de voorbije maanden werden afgesloten. Hij staat nu al 35% hoger t.o.v. begin januari.
– UCB moest 5,1% achteruit. 2018 eindigde zoals verwacht en de winst per aandeel klokte 6% hoger af (op 4,24 EUR), maar de winst dreigt te dalen in 2019 (de groep verwacht dat haar marges zullen lijden onder de uitgaven voor onderzoek & ontwikkeling).
Buiten de Bel 20
– Bekaert tuimelde 5,9% lager na de publicatie van zwakke resultaten (wel conform de in december gelanceerde waarschuwing). Aangezien de marktcontext verslechtert (uitstel investeringen, zaagdraadprijzen onder druk, enz.) verwacht het bedrijf dat zijn omzet niet zal stijgen in 2019 en mikt het nu maar op een 7% hogere bedrijfsmarge meer, t.o.v. +10% voorheen. Het dividend daalt met 36%,naar 0,49 EUR netto. Nieuwe kostenbesparingen hangen wellicht in de lucht.
– D’Ieteren spurtte 11,6% hoger. De omzet steeg met 6,9% in 2018, de winst vóór belastingen en uitzonderlijke elementen met 15,8% (op vergelijkbare basis). Dat is beter dan verwacht. De groep won marktaandeel in zowel de autodistributie als de activiteit autoruiten en mikt voor 2019 opnieuw op een tweecijferige groei van zijn winst vóór belastingen en uitzonderlijke elementen.
– Van de Velde klauterde 1,6% hoger. De rentabiliteit van de lingerieproducent lijdt onder de stijging van de investeringsuitgaven om de toekomstige groei te ondersteunen, maar de schade bleef beperkt dankzij fiscale steunmaatregelen voor innoverende bedrijven. Het dividend blijft op peil.
– Nyrstar moest opnieuw 6,9% achteruit, na een indrukwekkende maar moeilijk te rechtvaardigen remonte. Hoofdaandeelhouder Trafigura zou druk uitoefenen op de obligatiehouders om het grootste deel van hun effecten om te zetten in aandelen. Het gevaar voor een enorm verwateringseffect wordt alsmaar tastbaarder.
– Ahold Delhaize (-0,3%; lees onze analyse) behaalde in 2018 goede resultaten en lijkt klaar om verder te groeien.
– Sioen veerde 9,3% hoger. De groep deed het vorig jaar globaal genomen iets beter dan verwacht (winst +54,6%; dividend +10,7%) en ziet 2019 gematigd positief tegemoet, al waarschuwt het voor tegenwind door de geopolitieke onzekerheid.
– VGP won 8,4%. De vastgoedontwikkelaar leverde in 2018 maar liefst 21 projecten op en zette een recordwinst neer (+26,2%). Het dividend stijgt met 15,8%. In 2019 werden intussen ook al 2 projecten opgeleverd en er staan er nog 19 in de steigers. Ook zal de joint venture met Allianz Real Estate worden uitgebreid naar nieuwe landen.
Variaties tussen de koersen van maandagochtend en vrijdagmiddag