Op het einde van de week dragen de Amerikaanse beurzen nog steeds de littekens van een moeilijke start van de handelsweek: de Nasdaq daalt 1,4% en de S&P 500 0,5%. In Europa veert de Stoxx Europe 50 daarentegen met 2,4% op en de Bel 20 volgt met een stijging van 2%.
Lees onze analyse DeepSeek China concurreert met de VS in kunstmatige intelligentie
Registreer u op onze site en volg de financiële actualiteit op de voet
De halfgeleidersector betaalt de zwaarste prijs voor de opkomst van nieuwe concurrentie op het vlak van AI.
Deze valt met 7,6% terug, met weekdalingen van 12,6% voor NVIDIA, 11,1% voor STMicroelectronics en 11,9% voor Broadcom.
De Amerikaanse techsector beperkt zijn terugval echter tot 1,2%.
De Europese tegenhanger gaat er 1,4% op vooruit dankzij ASML, dat 4,1% wint: de groep publiceerde goede resultaten en gaf een sterke prognose.
Meer info in onze analyse ASM Lithography maakt zich weinig zorgen over DeepSeek
De winnaars van de week zijn:
- IBM, dat 14,9% duurder is geworden
- Meta, dat 6,1% wint.
Meer info in onze analyse Meta gaat door op zijn elan
- Apple veert met 6,6% op
De aankondigingen van Microsoft zijn daarentegen meer gemengd. De koers verloor 6,5%.
Meer info in onze analyse Microsoft kreeg op donderdag 30 januari een klets. Wat moet u hiervan denken?
De meer defensieve sectoren staan in het groen: de farmasector stijgt met 3,4%, de distributiesector met 3,4%, de voedingssector met 3,3% en de Europese telecomsector met 6%.
De Zwitserse beurs klimt 3,4%, met winst voor Novartis (+7,6%) en Nestlé (+5,4%).
Er werd geanticipeerd op de aankondigingen van het monetaire beleid door de FED (status quo voor de rente) en de ECB (renteverlaging met 0,25%) maar uiteindelijk hadden ze weinig effect op de marktevolutie.
Een ons goud heeft een nieuw record neergezet op 2 794 USD.
Het edelmetaal blijft zijn rol als veilige haven spelen in de nasleep van de dreigementen van Trump om tarieven op te leggen. Dit heeft de angst voor een handelsoorlog, die schadelijk zou zijn voor de wereldeconomie, aangewakkerd.
Binnen de Bel 20
Onze nationale beursindex, die weinig technologiewaarden bevat, bleef gespaard van het DeepSeek-effect en vond in plaats daarvan steun in de renteverlaging van de ECB en de beloften van de Europese Commissie, die zich heeft geïnspireerd op het rapport van Mario Draghi over het Europese concurrentievermogen: de Commissie kondigde "een ongekende inspanning om te vereenvoudiging" aan om het leven voor bedrijven op Europese bodem gemakkelijker te maken.
Bijna alle industriële aandelen profiteerden van deze aankondiging:
D'Ieteren klimt 5,1%, Syensqo 3,5% en Azelis 2,6% (verkopen).
De GVV’s gaan er ook op vooruit.
WDP, dat een beter dan verwacht resultaat voor 2024 bekendmaakte, stijgt met 4,8% en profiteerde ook van positieve geluiden over de logistieke huurmarkt in 2025.
Meer info in onze analyse WDP mikt op een verbetering van zijn huurmarkt in 2025
Cofinimmo veert met 1,9% op ondanks een verlaging van het koersdoel door een analist.
Aedifica verdappert met 2%.
AB InBev wint 3% ondanks het feit dat KBC zijn koersdoel verlaagde (van 75 tot 65 EUR). Hoewel KBC zijn koopaanbeveling handhaaft, zijn de analisten bezorgd over de verwachte daling van de verkoopvolumes over heel 2024. De impact van prijsstijgingen en veranderingen in consumentengedrag roepen vragen op. Hetzelfde geldt voor de zwakte van de Zuid-Amerikaanse valuta.
Ageas stijgt met 2,1%. Het aandeel kreeg een zetje in de rug door een lovend analisten-rapport waarin tevens het koopadvies en het koersdoel (58 EUR) werden bevestigd. De analist wijst op het aantrekkelijke dividendrendement, de mogelijkheid om waarde te creëren uit transacties en het potentieel om te profiteren van een consolidatie in de markt.
GBL klimt 2,5%. Bureau Veritas en SGS (waarin GBL een belang van 19,1% heeft) hebben hun fusiegesprekken stopgezet.
UCB dikt met 1,4% aan. Rystiggo, dat een jaar geleden Europese goedkeuring kreeg voor de behandeling van gMG (neuromusculaire aandoening), heeft nu groen licht gekregen voor twee nieuwe wijzen van zelftoediening (infuuspomp en injectiespuit), die patiënten meer flexibiliteit zullen bieden en het aantal kliniekbezoeken zullen beperken. Dit is een belangrijke stap op een moment dat de concurrentie voor de behandeling van gMG gestaag toeneemt (AstraZeneca en argenx zijn actief op deze markt en J&J en Immunovant staan op het punt actief te worden).
Melexis daalt met 5,6%. Het kon aanvankelijk nog goed standhouden in de crisis in de technologie- en de halfgeleidersector. De Belgische chipproducent is immers niet actief in het type halfgeleiders dat voor kunstmatige intelligentie wordt gebruikt en hoeft dus ook niet meteen te vrezen voor de gevolgen van de lancering van het Chinese DeepSeek. Maar de tegenvallende resultaten van zijn sectorgenoot STMicroelectronics (net zoals Melexis ook actief in chips voor de autosector) later op de week wogen uiteindelijk ook zwaar op de koers van Melexis dat zijn resultaten op 5 februari zal bekend maken. Een Amerikaans hedgefonds verhoogde recent ook zijn shortpositie in Melexis.
Umicore verliest 2,5%. De koers profiteerde niet van het voornemen van de Europese Commissie om een voorstel voor te bereiden geïnspireerd op de Belgische wetgeving over bedrijfswagens, zodoende de Europese vraag naar elektrische auto's te stimuleren.
Integendeel, de koers leed onder de aankondiging van BASF dat het zijn doelstellingen voor 2024 niet heeft gehaald (het Duitse bedrijf krijgt te maken met hogere herstructureringskosten dan verwacht en zal afschrijvingen op zijn batterijgerelateerde activiteiten moeten doen).
Het koersdoel van Umicore werd ook verlaagd bij ING (wat wijst op de onbekende factoren rond de batterijmaterialenstrategie van de groep) terwijl Kepler Chevreux niet langer aanbeveelt om Umicore-aandelen te kopen. Op 27 maart zullen we meer weten over de strategie van Umicore.
Elia heeft zich gestabiliseerd. Gezien de stijgende kosten heeft de groep besloten om een deel van de investeringen in verband met het Princess Elisabeth energie-eiland uit te stellen.
Lees meer in ons artikel Axa, Procter & Gamble, Aedifica, Ericsson, Elia: nieuws over deze aandelen.
Buiten de Bel 20
Home Invest Belgium stijgt met 4,3%. Na de aankondiging van de verkoop van een flatgebouw in Leuven vorige week, met een mooie meerwaarde, kondigt de GVV deze keer een aankoop aan. Het verwerft nu een duurzaam woonproject met 56 appartementen in Laken. De totale investering in het project zal ongeveer 18 miljoen euro bedragen en zal naar verwachting opgeleverd worden tegen het einde van 2026.
De koersvariaties zijn van maandagochtend tot vrijdagmiddag.
Profiteer gratis van al onze aanbevelingen betreffende beleggingen in aandelen. 1 maand gratis!