Artikel

De voorbije beursweek: sombere week voor de Bel 20

De voorbije beursweek: sombere week voor de Bel 20

De voorbije beursweek: sombere week voor de Bel 20

Publicatiedatum: 12 februari 2021
##TIME## min leestijd

Deel dit artikel

De voorbije beursweek: sombere week voor de Bel 20

De voorbije beursweek: sombere week voor de Bel 20

In de VS bereikten de beurzen nieuwe records: de S&P 500 klom met 0,8% en de Nasdaq met 1,2%. De Stoxx Europe 50 steeg met 0,7% maar de Bel 20 zakte met 0,9%.

De vaccinatiecampagnes vorderen (langzaam), over herstelplannen wordt nog steeds gedebatteerd en de centrale banken blijven de economie steunen. Al die factoren zorgen voor een vlaag van euforie in de VS, waar de beurzen alweer recordniveaus bereikten.

De Europese banken klommen met 0,8% na de bekendmaking van de puike resultaten van een aantal bekende namen en het vooruitzicht van economisch beterschap in de volgende maanden. Het verwachte herstel wereldwijd stuwde de grondstoffensector 4,8% hoger. En als gevolg van een aanhoudend gunstige context steeg de halfgeleidersector met 3,4%. De oliesector (+0,4%) gaat langzaam hoger, terwijl de Brent-olieprijs de kaap van 60 USD overschreed, wat de eerste maal is sinds begin 2020.

Binnen de Bel 20

De Bel 20 kalfde deze week lichtjes af. Vrijdagmiddag klokte de Belgische index af op een ling van 0,9% op weekbasis. De zwaargewichten van de index kenden een uiteenlopende evolutie.

– De twee biotechbedrijven van de Bel 20 stonden weeral vooraan in het nieuws. Terwijl Argenx (+1%), dat onlangs 955 miljoen EUR ophaalde, recordniveaus bereikte, moest Galapagos deze week 19,7% prijsgeven. De groep maakte immers bekend dat ze het onderzoek naar Ziritaxestat stopzet, terwijl het medicijn inmiddels al in de 3e en laatste fase zat en een potentiële blockbuster was. 
Voor meer info, raadpleeg onze analyse  Nieuwe tegenslag voor Galapagos 

– De Belgische banksector kende een uiteenlopende evolutie. De 2 bankaandelen van de index maakten hun jaarresultaten bekend. 
KBC (-3,1%) kwam met jaarcijfers in lijn van de verwachtingen maar de eerder voorzichtige toekomstvooruitzichten zetten een domper op de koers. 
Voor meer info, raadpleeg onze analyse  KBC presteerde in het 4e kwartaal als verwacht 

ING (+5,8%) daarentegen spon garen bij de beter dan verwachte cijfers over het 4e kwartaal (moest minder kredietverliezen boeken). Niettemin kromp de jaarwinst met 48% tot 0,64 EUR per aandeel en wordt er door de beperkingen van de ECB slechts een minimumdividend van 0,12 EUR bruto uitgekeerd.

Umicore zag zijn koers met 1,7% klimmen (+21,7% sinds begin 2021). Na de bekendmaking van recordresultaten in het zog van de prestatie van de recyclagetak en het optimisme van het management, trekken analisten de een na de andere hun koersdoelstelling op.
Voor meer info, raadpleeg onze analyse  2020 was voor Umicore een uitstekend jaar 

Aperam ging dan weer 4,6% lager. De kwartaalresultaten werden geboost door de opverende vraag en de stijging van de verkoopprijzen. De cashflow is opnieuw solide en de groep kondigde een nieuwe reeks kostenbesparingen aan, alsook investeringen in Brazilië. Maar na de stijging van meer dan 50% sinds de bekendmaking van geruststellende resultaten voor het 3e kwartaal, streken flink wat beleggers hun winst op.

– In de telecomsector haalde Telenet (-0,7%) vorig jaar zijn eerder bescheiden financiële doelstellingen. Zoals verwacht daalde de omzet lichtjes en bleef de bedrijfswinst vóór afschrijvingen (EBITDA) praktisch stabiel. Er wordt een dividend van 1,925 EUR netto uitgekeerd (waarvan de helft al werd betaald in december). Voor 2021 mikt Telenet opnieuw op groei (omzet tot +1%; EBITDA: +1 à 2%).
Voor meer info, raadpleeg onze analyse  Telenet haalde doelstellingen in 2020 

De ommezwaai van Proximus (-2,1%), dat uiteindelijk heeft besloten het belang in huis te halen dat het nog niet in handen heeft van Bics, een filiaal actief in internationale telecommunicatie, kon de beleggers niet zozeer bekoren.

Buiten de Bel 20

Lotus Bakeries (+2,4%) overtrof de verwachtingen. Gestut door zijn internationale ontwikkeling en de stijging van de omzet en de nettowinst van respectievelijk 8,3% en 8,9%, zette de groep alweer erg puike prestaties neer. Ze trok haar dividend op met 10,9% tot 24,85 EUR netto. De rooskleurige vooruitzichten zitten niettemin al in de koers.

– Het Britse fonds Polygon, dat 5,29% aanhoudt van Orange Belgium (+0%), wil dat moedermaatschappij Orange (-1,1%) haar bod optrekt. Polygon vindt dat immers te laag. Orange controleert Orange Belgium al voor 52,9%.
Voor meer info, raadpleeg onze analyse  Komt er dan toch een hoger bod op Orange Belgium? 

– Dankzij een 5,4% hogere palmolieproductie en het forse herstel van de palmolieprijs slaagde Sipef (-0,5%; kopen) er in 2020 weer in om winstgevend te worden. Ook knoopt de plantageholding weer aan met de uitkering van een dividend (pay-out van 30% of 0,245 EUR netto). Voor 2021 rekent de groep alvast op een stijging van de palmolieproductie met meer dan 10%.

– Ook een hele resem GVV’s maakten afgelopen week hun jaarresultaten bekend.
Bij Leasinvest Real Estate (-4,3%) daalden door corona de huurinkomsten en de winst, maar wordt niettemin het dividend gehandhaafd op 3,675 EUR netto. Voor 2021 zijn de vooruitzichten onzeker en waarschijnlijk daalt het dividend.

Wereldhave Belgium (-3,1%) moest door de pandemie zijn portefeuille van winkelcentra flink afwaarderen, waardoor de intrinsieke waarde een flinke knauw kreeg. Ook wordt voor de tweede maal op rij in het dividend geknipt (2,80 EUR netto).

Logistiek vastgoedspecialist Montea (-1,4%) kwam net als WDP (+0,3%) dankzij o.m. de boomende e-commerce met een puik jaarrapport aandraven. Het dividend klimt meer dan verwacht met 11,4% tot 1,9810 EUR netto. Voor 2021 mikt het op een verdere groei van de portefeuille en een toename van het dividend en de winst per aandeel met 5%.

Hoewel de portefeuille met 14% aangroeide tot boven het miljard zag Intervest Offices & Warehouses (+0,2%) zijn huurinkomsten en winst in 2020 terugvallen. Het dividend wordt gehandhaafd op 1,071 EUR netto. Ook voor boekjaar 2021 gaat de GVV uit van een stabiel dividend. 

– Het biotechbedrijf Sequana kelderde met 9,2%. Om haar kas te spijzen en zo de klinische studies van haar pomp Alfapump te financieren, haalde de groep 22,5 miljoen EUR op. Om investeerders aan te trekken gebeurde dit tegen een intekenprijs die 23,5% onder de koers lag. Sequana blijft verlieslatend en dankzij de kapitaalophaling zal de groep het amper kunnen volhouden tot het 2e kwartaal 2022. Mogelijks komen er nog kapitaalrondes.

– Het bod van Sanofi op Kiadis (+0,8%; ga in op het bod) gaat maandag van start en zal tot 12 april lopen. Sanofi legt 5,45 EUR per aandeel Kiadis op tafel. De hoofdaandeelhouders van Kiadis (36,6% van het kapitaal) maakten al bekend dat ze op het bod zullen ingaan. Het aandeel werd in 2015 tegen 12,5 EUR naar de beurs gebracht maar zijn ATIR101 (een product dat stamceltransplantaties bij leukemiepatiënten minder risicovol moest maken), kreeg van de gezondheidsautoriteiten geen groen licht. De Nederlandse biotechgroep focust sinds 2019 bijgevolg op natural killer-celtherapieën (kankerbestrijding). In dit opzicht ging het in juli 2020 in zee met Sanofi om drie celtherapieën te ontwikkelingen. 

Koersvariaties van maandagmorgen tot vrijdagmiddag.

Profiteer één maand gratis van onze aanbevelingen rond de volgende aandelen! 1 maand gratis!