Het aandeel Novartis behoort niet langer tot onze favorieten
Moet je op de beurs beleggen in het aandeel van het labo Novartis dat de overnames aan elkaar rijgt?
Moet je op de beurs beleggen in het aandeel van het labo Novartis dat de overnames aan elkaar rijgt?
Het farmabedrijf verhoogt zijn vooruitzichten voor het volledige boekjaar 2025 niet, wat doet vermoeden dat het vierde kwartaal moeilijk zal worden. En ook al blijft het bedrijf vertrouwen hebben in 2026, teleurstellingen zijn niet uit te sluiten. Gezien de sterke koersstijging sinds het begin van het jaar, worden wij voorzichtiger. Niet meer kopen.
Het aandeel behoort niet langer tot onze Europese favorieten.
HOUDEN.
Novartis voert het aantal overnames op om het verlies van inkomsten door patentverval te compenseren. In september verstevigde het zijn positie in de cardiologie met de overname van de Amerikaanse biotech Tourmaline Bio en een nieuw akkoord met het Chinese Argo Biopharma.
Nu kondigt het de overname aan van het Amerikaanse Avidity Biosciences voor 12 miljard dollar. Een hoge prijs, die verklaard wordt door het feit dat Avidity drie producten in de pijplijn heeft (voor de behandeling van zeldzame neuromusculaire ziekten) waarvoor al tegen eind 2026 een goedkeuringsaanvraag zal worden ingediend. Dat kan dus snel nieuwe inkomsten opleveren. Novartis verhoogt dan ook zijn doelstelling voor de gemiddelde jaarlijkse omzetgroei in de periode 2024-2029 tot 6% (tegenover 5% voordien).
Voor het volledige jaar 2025 bevestigt Novartis zijn prognoses: een stijging van de bedrijfswinst met 10 tot 14% en een omzetgroei (exclusief wisselkoerseffecten) van 8 tot 9%. In de eerste jaarhelft bedroeg die omzetgroei nog 13%, maar ze vertraagde tot 7% in het derde kwartaal, onder druk van de concurrentie van generieke geneesmiddelen (op Entresto, Promacta en Tasigna) en van UCB’s Bimzelx (op Cosentyx).
Koers op het moment van de analyse: 103,16 CHF
De Zwitserse farmagroep Novartis ontwikkelt voorschriftplichtige geneesmiddelen en focust op vier therapeutische domeinen: ten eerste hart- en vaatziekten, nierziekten en stofwisselingsziekten, ten tweede immunologie, ten derde neurowetenschappen en tot slot oncologie.