In uranium beleggen?

Op kernenergie inzetten door te beleggen in uranium?
Op kernenergie inzetten door te beleggen in uranium?
Is de sterke comeback van kernenergie voldoende reden om in uranium te beleggen? Dat hangt ervan af...
We raden een belegging in uranium enkel aan voor de dynamische belegger met een langetermijnhorizon die geen graten ziet in volatiele koersen.
Slechts één fonds staat tot je beschikking: Sprott Physical Uranium Trust (ISIN code: CA85210A1049).
Het behaalde een rendement van 2% op jaarbasis en een gemiddeld jaarlijks rendement van 12% over 3 jaar en 26,6% over 5 jaar.
De Europese variant van dat fonds, Sprott Physical Uranium ETC (ISIN-code: XS2937253818), kun je helaas (nog) niet kopen door een gebrek aan papieren (KIID) in de juiste talen.
De Britse premier Starmer kondigde vorige maand een miljardendeal aan met de VS voor de bouw van twaalf kleine kernreactoren (SMR’s: small modular reactors). Het is het laatste voorbeeld van een land dat nucleaire energie als dé manier beschouwt om het energievraagstuk (deels) op te lossen. Dat is een trend die we wereldwijd al een tijdje zien en nu ook steeds meer in Europa. We willen immers onafhankelijk worden van het goedkope Russische gas en teren op een stabiele energiebron die zekerheid biedt. Dan kom je automatisch uit bij kernenergie.
Er is echter nog veel werk voor de boeg. Volgens de Europese Commissie moet er tegen 2050 241 miljard euro in kernenergie-infrastructuur worden geïnvesteerd om die droom te bewerkstelligen. En wellicht is dat een onderschatting.
De beleggers anticipeerden op die evolutie en zijn al een tijdlang fan van de sector. Zowel uranium als de uraniumbedrijven hebben er al een mooie rit opzitten. De prijs van uraniumconcentraat (U308) klokte eind september af op 82,63 dollar per pond. Vijf jaar geleden was dat nog 29,9 dollar. Die prijsklim is natuurlijk spectaculair, maar tegelijkertijd zijn we nog ver verwijderd van de historische topkoers van 136 dollar van juni 2007.
Het duurde zelfs meer dan twaalf jaar vooraleer de uraniumprijs kon herstellen van de ramp van Fukushima. De ban lijkt definitief gebroken door de onomkeerbare revival van de sector. Dat werkte natuurlijk ook als een rode lap op een stier voor de uraniumbedrijven zoals Cameco, Oklo, NexGen energy, enzovoort.
Een fonds zoals Sprott Uranium Miners ETF ging op vijf jaar jaarlijks 36% hoger. Dat is een heel pak beter dan het wereldwijde gemiddelde van 13%. Is het te laat om nog in de niche te beleggen? In dit artikel focussen we ons op de grondstof. We komen later terug over de bedrijven aan bod.
Op politiek vlak werd het geweer enkele jaren geleden drastisch van schouder veranderd. De zero werd als het ware een hero. De Europese Green Deal en de Amerikaanse US Inflation Reduction Act zijn op zoek naar efficiënte energiebronnen met de beste ecologische voetafdruk en kwamen uit bij kernenergie. Vers van de pers kunnen we je ook meegeven dat kernenergie definitief kan worden bestempeld als ‘duurzaam’. Dat zal de sector enkel maar ten goede komen.
Nieuw is dat de energievraag vanuit de technologiesector enorm is toegenomen. De energie die nodig is om datacenters en AI-systemen in leven te houden, is duizelingwekkend. Het is de reden dat Alphabet en Microsoft willen investeren in eigen kerncentrales. Volgens de World Nuclear Association (WNA) zal de wereldwijde nucleaire capaciteit naar verwachting stijgen van een kleine 400 gigawatt vandaag naar 930 gigawatt in 2040. Dat cijfer wordt trouwens elk jaar omhoog getrokken.
In 2022 werd kernenergie, onder bepaalde voorwaarden, opgenomen in de lijst van ecologisch duurzame economische activiteiten die onder de zogenoemde EU-taxonomie vallen. Dat werd door enkele lidstaten onmiddellijk betwist en aangevochten voor de rechtbank. Vorige maand beslechtte een Europese rechter die interne EU-strijd in het voordeel van kernenergie. Het mag wel degelijk als duurzaam worden beschouwd.
De energiebron kan helpen bij de transitie naar een koolstofarme economie, mits er geen alternatieve koolstofarme technologieën beschikbaar zijn. Die belangrijke uitspraak laat toe om investeringen in kernenergie definitief als duurzaam te kunnen bestempelen en kan ervoor zorgen dat heel wat geld naar de sector mag en zal vloeien.
Om aan de stijgende vraag te voldoen, zijn er twee elementen nodig: reactoren en brandstof. Wat reactoren betreft zijn er vandaag 440 actief in 31 landen. 70 nieuwe worden gebouwd en er zijn al plannen ingediend voor een extra 100, vooral in Azië. Wat brandstof betreft, is er een probleem door jarenlange desinvesteringen, door mijnen die uitgeput raken en door de lange opstart van een nieuwe mijn (10 tot 20 jaar). Dat zal zorgen voor rugwind wat de prijs van het schaarse uranium betreft. Dat zorgt voor een beleggingsopportuniteit.
Maar die is notoir volatiel en dus zeker niet voor iedereen weggelegd. Forse koersstijgingen kunnen gepaard gaan met dalingen. De basistrend is echter hoger.