Test-Aankoop

Het is schrijnend dat er nog zoveel vooroordelen bestaan rond diabetes, en zelfs discriminatie, zoals in de verzekeringssector'

In ons land heeft acht procent van de volwassen bevolking diabetes, dat zijn 610.000 mensen. De insulineafhankelijke vorm type1 treft 35.000 Belgen. Jaarlijks krijgen tussen 1.500 en 2.000 kinderen jonger dan 14jaar de diagnose. Mijn eigen zoon was 12 toen hij 'suiker' kreeg. Aanvankelijk heerste er ongeloof, onmacht en ongerustheid. Een kind met diabetes, dat kan toch niet? Toch wel, en iedereen die ermee geconfronteerd wordt, weet dat het een aandoening is die je dagelijks met je meeneemt. Diabetes als partner voor het leven, maar dan wel een partner die je niet zelf hebt gekozen.

Deze zaterdag 14november was het Wereld Diabetes Dag en stond de Vlaamse Diabetes Vereniging (VDV) alweer paraat om mensen bij te staan met informatie en activiteiten. Ook preventie draagt de VDV hoog in het vaandel. Het is waar dat diabetes nog altijd niet te genezen is. Maar eens de diagnose gesteld, kan men de symptomen in elk geval onder controle houden. Voor diabetes type1 is de enige mogelijkheid insuline-injecties toedienen en als aanvulling een aangepast voedingspatroon. Voor diabetes type2 bestaat de behandeling vóór alles uit een dieet en voldoende lichaamsbeweging.

Test-Aankoop voerde een paar jaar geleden een enquête uit bij meer dan 7.000 mensen met diabetes die lid zijn van de VDV. De grote meerderheid van de ondervraagde diabetespatiënten zei toen zich betrokken te voelen bij de behandeling en de voorschriften en tips van de arts naar de letter uit te voeren. Slechts 4 procent zei ze weinig strikt op te volgen. Mensen bij wie diabetes werd vastgesteld, gaan vaker langs bij de arts: 93 procent zei op controle te zijn geweest tijdens de laatste twaalf maanden. Als de diagnose gesteld is, wordt de diabetespatiënt gevolgd door de huisarts, de diabetoloog en de endocrinoloog. Zijn gezondheidsopvolging gebeurt veel nauwgezetter dan bij 'normaal gezonde' mensen.

Daarenboven leven mensen met goed behandelde diabetes regelmatiger en eten ze volgens de principes van de voedingsdriehoek. Wie van ons 'normaal gezonde' mensen durft dat te beweren? Hoeveel Vlamingen kennen dagelijks het suikergehalte in hun bloed en hun calorie-inname? En wie kent drie- of zesmaandelijks zijn bloedglucoseregeling of de toestand van zijn ogen, nieren en voeten? Diabetespatiënten wel! Daarom is het schrijnend dat er nog steeds zoveel vooroordelen bestaan, en zelfs discriminatie, bijvoorbeeld in de verzekeringssector. Gelukkig meende slechts een minderheid van de respondenten van onze enquête dat diabetes een taboe-onderwerp is. Dat taboe kunnen we doorbreken door juiste informatie te verstrekken.

Een Belgisch wetenschappelijk onderzoek van 2008 bij meer dan driehonderd type1-patiënten en vijfhonderd type2-patiënten wees uit dat het lidmaatschap van een diabetesvereniging de behandeling positief beïnvloedt. Leden met type2 hielden er een gezondere leefstijl op na en type1-leden bleken een gunstiger bloedglucoseregeling te hebben dan niet-leden. Dat is een grote pluim op de hoed van de VDV. De zorg om diabetes vraagt de nodige aandacht van onze overheid. Het is dan ook onbegrijpelijk dat België nog geen nationaal diabetesplan heeft. Er is dus nog werk aan de winkel voor de overheid en de diabetesverenigingen.

Meer info: www.diabetes-vdv.be of de Diabetes Infolijn: 0800-96.333

Reacties

Stijn Deceukelier

17.11.2009 9:32

Ivo,

Bedankt voor deze prachtige column.
Ik ben er gisteren op de wandelingen verschillende keren over aangesproken.
Zaterdag was het zeer goed;
Een ruime opkomst van ongeveer 1600 mensen, interessante sprekers, een hele toffe sfeer met een gevoel van vertrouwen in de toekomst zonder te uitbundig of onrealistisch te dromen.
De filmpjes waren trouwens prachtig.
Jouw getuigenis als vader vond ik erg mooi, net als die van Annick Ruyts .
Verschillende ouders vertelden nadien over de herkenning ervan.
Ook ‘nieuwe’ ouders vertelden dat het hoop gaf te horen dat er een moment komt waarop de nuancering van de strikte behandeling de druk wat van de ketel haalt.
Kortom, geslaagd.

Stijn Deceukelier
Directeur
Vlaamse Diabetes Vereniging vzw

Rosanne Devos

22.11.2009 10:16

Het heeft ook veel te maken met de voeding die wordt aangeboden. Je kan bijna geen voedingswaren vinden waarin geen suiker is verwerkt. Een gezonde consument gaat daar niet kritisch op selecteren, totdat het te laat is en hij diabetes heeft.(zie ook de enorme toename van de ouderdomsdiabetes)
Toch bestaan er genoeg GEZONDE alternatieven. Zo is er stevia- een natuurlijk plantaardig zoetmiddel - dat in Azie reeds EEUWEN wordt gebruikt in de voeding. In Amerika wordt het nu ook in softdrinks verwerkt. Ongeloofelijk maar waar, in Europa is het verboden ! Hoe sterk moet de lobby van de suikerindustrie niet zijn.
Twijfelachtige chemische rommel zoals aspartaam worden dan weer wel toegelaten, maar ja dat zal ook wel big money zijn.
Het zoveelste voorbeeld van een verkeerde orientatie van ons gezondheidsbeleid.

Blomme Johan

30.11.2009 14:59

De stelling dat voor type 2 het volstaat om een dieet en voldoende lichaamsbeweging te doen, is niet voor iedereen van kracht. Hiermee bedoel ik "de voldoende lichaamsbeweging". In mijn geval, door het feit dat ik reeds 3 maal geopereerd ben aan mijn rijg en bijgevolg me moet beperken tot het zitten of liggen, kan ik niet aan lichaamsbeweging doen. Hierdoor moet ik 3 maal per dag mijn bloedwaarde meten en ook 3 maal per dag insuline inspuiten en dit dan nog met 2 verschillende types insuline. Maar dank zij de insuline is het inderdaad redelijk goed onder controle te houden. Al zijn er soms problemen, in die zin dat als je insuline inspuit het soms kan gebeuren dat deze niet word opgenomen en hierdoor je bloedwaarden opeens de hoogte in schieten.

Log in om te reageren

Reageren is enkel toegestaan voor leden en geregistreerde bezoekers.

Ivo Mechels blogt

Ivo Mechels blogt Ivo Mechels werkt sinds 1995 bij Test-Aankoop, de jongste jaren treedt hij vooral op als woordvoerder. In deze blog levert hij commentaar op de consumentenactualiteit. De standpunten die hij vertolkt zijn niet de "allerindividueelste expressie van zijn allerindividueelste emotie" maar wel die van Test-Aankoop. Zin om te reageren op deze standpunten of om andere thema's aan te kaarten ? Ga gerust uw gang maar weet dat Ivo het zeer druk heeft en niet met alle Vlamingen apart in debat kan gaan. Deze weblog is ook niet de plaats om individuele problemen aan te kaarten, daarvoor bevelen wij ons Contact Center aan.

Tijdschriftarchief
Test-aankoop
Budget & Recht
Test Gezondheid
Bestellen
Abonnementen
Boeken en cd-roms
Nieuwsbrieven
Modelovereenkomsten
Algemeen
Aansprakelijkheid
Contact
Franstalige site
Privacy
Verantwoordelijke uitgever
Werken bij Test-Aankoop
Test-Aankoop invest
Consumentenbescherming
De missie
De wordingsgeschiedenis
De principes
De activiteiten
De structuren
De internationale samenwerking
Voordelen
Citeer TA
Standpunten
Inhoud per type
Alarm
Bereken zelf
Dossiers
Forum
Prijzen
Focus
Tabellen
Publicaties
Thema's
Auto & Vervoer
Communicatie & multimedia
Energie & duurzaam consumeren
Geld & verzekeringen
Gezondheidszorg
Huis & tuin
Lifestyle & welzijn
Recht & fiscaliteit
Voeding