Test-Aankoop

Te zwaar geladen?

23.06.2010
Wij vinden dat minstens één stuk bagage gratis moet zijn omdat dit als een deel van de dienst beschouwd kan worden

De voorbije weken kwamen verschillende vragen en klachten over bagageproblemen binnen. Met de zomervakantie in het vooruitzicht, is het goed om de puntjes op de i te zetten. Bagageregels inzake afmetingen, gewicht en tarieven wijzigen om de haverklap, vooral bij de zogenaamde lowcost-luchtvaartmaatschappijen. Bovendien zijn deze maatschappijen meestal erg streng als hun bagagevoorwaarden niet nageleefd worden.

Ryanair spant zeker de kroon. Als u bij uw terugkeer naar België met Ryanair een hoop souvenirs voor familie en vrienden mee hebt, dan betaalt u 15 euro per koffer. Voor de zomermaanden komt daar nog 5euro bovenop. De maatschappij stelt een maximum voorop van 10 kg voor handbagage en 15 kg voor geregistreerde bagage. Ryanair kijkt ook streng toe op de afmetingen van de handbagage: ze hanteren de zogenoemde 115 cm-regel (55x40x20cm). Als uw handbagage niet binnen die afmetingen valt, bent u verplicht ze in te checken en te betalen (eerste stuk 15 euro en in juli en augustus 20 euro, het tweede stuk wordt dan 35 euro, en als ze meer dan 15 kg weegt wordt dat 40 euro).

Dergelijke voorwaarden en kleine lettertjes maken het geheel vrij ingewikkeld, en daarin haalde Test-Aankoop ook gelijk tegen Ryanair in de 'onrechtmatige bedingenprocedure' voor de rechtbank van Namen. De maatschappij zal haar voorwaarden en haar website moeten aanpassen. En is de wet dan niet duidelijk genoeg? Wel, bagageregels zijn, op enkele uitzonderingen na, geliberaliseerd. Luchtvaartmaatschappijen kunnen dus naar believen bagageregels uitvaardigen, behalve voor wat betreft de prijsaanduiding en de aansprakelijkheid. Dit zijn de wettelijke uitzonderingen. Wij vinden dat minstens één stuk bagage gratis moet zijn omdat dit als een deel van het product 'vlucht' of de vervoersdienst beschouwd kan worden.

Helaas zien we in de VS de omgekeerde beweging. Een kleine Amerikaanse lowcostcarrier vroeg de reizigers een toeslag voor handbagage! De grote airlines en charters zijn soepeler, maar beginnen af en toe Ryanair na te apen. Zo kon men vroeger twee bagagestukken inchecken zonder supplement, maar sinds vorig jaar rekenen meer en meer airlines een supplement aan bij een tweede koffer. Hoewel sommige airlines beweren dat de bagageregels verband houden met het brandstofgebruik, het leefmilieu of de veiligheid, zijn de huidige regels vooral te begrijpen als 'melkkoepraktijken'. Luchtvaartmaatschappijen zien hierin een gemakkelijke bron aan bijkomende inkomsten, maar blijken in de praktijk verder een lage 'nettoprijs' te afficheren in hun reclame en promoties. Tegelijk zou het een stimulans zijn om sneller uit- en in te schepen. Zo streeft Ryanair ernaar om zijn vliegtuigen al na circa 30 minuten opnieuw te laten opstijgen.

De boodschap is andermaal dat een verwittigd consument er twee waard is. Informeer u dus best vooraf en vergelijk aan de hand van zoekmotoren of portaalsites. En nog een tip: lees de algemene voorwaarden aandachtig en print ze af voor de terugreis.

Reacties

Log in om te reageren

Reageren is enkel toegestaan voor leden en geregistreerde bezoekers.

Ivo Mechels blogt

Ivo Mechels blogt Ivo Mechels werkt sinds 1995 bij Test-Aankoop, de jongste jaren treedt hij vooral op als woordvoerder. In deze blog levert hij commentaar op de consumentenactualiteit. De standpunten die hij vertolkt zijn niet de "allerindividueelste expressie van zijn allerindividueelste emotie" maar wel die van Test-Aankoop. Zin om te reageren op deze standpunten of om andere thema's aan te kaarten ? Ga gerust uw gang maar weet dat Ivo het zeer druk heeft en niet met alle Vlamingen apart in debat kan gaan. Deze weblog is ook niet de plaats om individuele problemen aan te kaarten, daarvoor bevelen wij ons Contact Center aan.

Tijdschriftarchief
Test-aankoop
Budget & Recht
Test Gezondheid
Bestellen
Abonnementen
Boeken en cd-roms
Nieuwsbrieven
Modelovereenkomsten
Algemeen
Aansprakelijkheid
Contact
Franstalige site
Privacy
Verantwoordelijke uitgever
Werken bij Test-Aankoop
Test-Aankoop invest
Consumentenbescherming
De missie
De wordingsgeschiedenis
De principes
De activiteiten
De structuren
De internationale samenwerking
Voordelen
Citeer TA
Standpunten
Inhoud per type
Alarm
Bereken zelf
Dossiers
Forum
Prijzen
Focus
Tabellen
Publicaties
Thema's
Auto & Vervoer
Communicatie & multimedia
Energie & duurzaam consumeren
Geld & verzekeringen
Gezondheidszorg
Huis & tuin
Lifestyle & welzijn
Recht & fiscaliteit
Voeding