Staan we aan de vooravond van een sterke rentestijging ? (11/02/2010)

De rentevoeten staan laag en dus moeten ze wel fors hoger gaan, niet?

Historische rentedalingen en markten die overspoeld werden met liquiditeiten waren de wapens die de centrale banken en overheden inzetten om de crisis in te dijken. Nu de situatie zich langzaam opklaart, stelt zich de vraag of de rente niet bruusk kan stijgen. Dat zou nefast zijn voor o.a. de obligatiemarkten. Is de tijd dan ook aangebroken om uw obligatiefondsen van de hand te doen?

Neen, helemaal niet. Wij verwachten wel dat de langetermijnrentes zowat overal ter wereld zullen stijgen naarmate de economieën uit het slop geraken, maar die stijgingen zien we met mondjesmaat verlopen en vrij beperkt blijven. Vastrentende beleggingen blijven dan ook een essentieel onderdeel van zowat elke portefeuille. Maar net als bij aandelenbeleggingen is selectiviteit ook hier van tel.

NATUURLIJKE VIJAND
· Obligatiefondsen kunnen elke plotse stijging van de rente missen als kiespijn. Dat is ook normaal. Een bruuske rentestijging zorgt immers ervoor dat nieuwe obligaties aan betere voorwaarden, lees: gullere coupons, op de markt komen ten opzichte van de oude lichting obligaties. Die laatste zien hun prijzen dan ook dalen. Omdat obligatiefondsen per definitie bestaande obligaties in portefeuille hebben, knaagt die evolutie aan de netto-inventariswaarde van zo’n fonds.
· De grafiek illustreert die evolutie. Door de crisis zochten de beleggers naar veiligheid, die ze vonden in de markt van staatsobligaties in euro. De vraag was zo groot dat de koersen van de obligaties (rechterschaal, dunne lijn) de lucht inschoten waardoor de obligatierentes (linkerschaal, vette lijn) spectaculair daalden. Fondsen die beleggen in staatsobligaties op middellange termijn in euro wonnen in 2009 bijvoorbeeld meer dan 6 % gemiddeld. Indrukwekkend.

OBLIGATIERENTES (vet) EN OBLIGATIEKOERSEN EUROZONE

Dankzij de crisis klommen de koersen van veilige staatsobligaties (rechterschaal) en daalden de obligatierentes (vet, linkerschaal, in %).

GELEIDELIJKE STIJGING
· De vrees dat nu snel het omgekeerde zal gebeuren, is volgens ons ongegrond. Wij verwachten immers niet dat de inflatie, op dit moment 0,9 % in de eurozone, fors zal aandikken. Daarvoor is het economische herstel nog te broos en de situatie op de arbeidsmarkten te precair. Komt daarbij dat de centrale banken maar al te goed weten dat een snelle rentestijging nefast kan zijn voor de economie en de financiële markten en er zal tweemaal worden nagedacht vooraleer de rentevoeten worden opgetrokken.
· Ook de verwachting dat de obligatierentes op termijn zullen stijgen eens het economische herstel een feit is, hoeft geen al te groot nadeel te zijn voor een obligatiefonds. De fondsbeheerders houden immers rekening met dat scenario en zullen er dan ook als de kippen bij zijn om hun strategieën aan te passen en de portefeuilles te stofferen met de meest interessante emissies van het moment.
· Wel zult u zich in de toekomst mogen verwachten aan minder oogstrelende rendementen. En dat geldt voor zowat alle categorieën obligatiefondsen. Verdere rentedalingen zitten immers niet langer in het verschiet.

STRATEGIE
· Het komt er dan ook op aan om selectief te zijn in uw beleggingen. Voor uw vastrentende beleggingen in euro hebt u alvast de keuze uit enkele uitgekiende individuele obligaties of een goede spaarrekening (zie verder). Bent u een defensieve belegger die bovenal zijn koopkracht wenst te behouden, dan zijn de fondsen gekoppeld aan de evolutie van de inflatie nog steeds interessant voor u.
· Daarnaast vinden we de obligatiefondsen in een viertal munten ook nog steeds koopwaardig: Zweedse kroon (sterk ondergewaardeerd), Australische dollar (hoge rentevergoeding), Nieuw-Zeelandse dollar (hoge rentevergoeding) en Zwitserse frank (opwaarts potentieel, uitsluitend voor defensieve beleggers met een beleggingshorizon van vijf jaar).

SPAARREKENINGEN EN INDIVIDUELE OBLIGATIES
Alternatieven blijven een goede spaarrekening of een welgekozen individuele obligatie. Voor de beste keuzes kunt u terecht bij onze dienst Individuele Hulpverlening op het nummer 02/542 33 51. Het beste beschikbare aanbod vindt u onder de rubrieken ‘Spaarrekeningen’ en ‘Obligaties’. Die laatste is wel enkel toegankelijk voor lezers van Test-Aankoop invest.
· Bij de spaarrekeningen geven we de voorkeur aan rekeningen die het hele jaar door goede voorwaarden bieden zoals de spaarrekening bij Fortuneo die 2,2 % basisrente en 0,5 % getrouwheidspremie biedt of de Azur-rekening van Keytrade Bank (2 % + 0,5 %).
· Wat individuele obligaties betreft mikken we op obligaties die een niet al te lange looptijd (maximaal 5 jaar) combineren met een mooi rendement. We raden daarbij alleen obligaties aan waarvoor we op grond van alle beschikbare informatie redelijkerwijs kunnen besluiten dat de kans erg klein is dat ze niet in staat zullen zijn om de coupons van hun obligaties uit te betalen of op de einddatum het kapitaal terug te betalen. Beperk het gewicht van een en dezelfde emittent binnen uw portefeuille hoe dan ook tot maximaal 5 %.