Test-Aankoop

Warmwatersystemen

Warmwatersystemen

Voor een gezin van 3 à 4 personen kost de warmwatervoorziening in totaal een kleine € 200 tot meer dan € 500 per jaar, naargelang van het systeem. Als u een nieuw warmwatersysteem moet plaatsen, kan de juiste keuze u dus heel wat geld besparen!
Geiser of boiler?
Eerst en vooral: verkiest u een systeem met een geiser of een boiler? Bij een gasgeiser of een klassieke gaswandketel duurt het na het opendraaien van de warmwaterkraan altijd eventjes alvorens het water effectief warm wordt. Bovendien hebben geisers hebben niet gemakkelijk om zowel het waterdebiet als de -temperatuur constant te houden. Als er bijvoorbeeld op hetzelfde moment aan twee kranen warm water wordt afgetapt, verlaagt het debiet en kan de persoon onder de douche plots een koude of juist te hete waterstraal over zich heen krijgen. Dat laatste kunt u vermijden met een thermostatische mengkraan. Een boiler heeft die nadelen niet: hij behoudt een constante temperatuur van de watervoorraad, maar verbruikt meer energie. Stel de temperatuur het liefst in om en bij 60° C: onder die waarde neemt het risico op bacteriëngroei in de watertank toe, erboven verhoogt de kalkaanslag, het gevaar voor brandwonden en het warmteverlies doordat de boiler de afkoeling van de warmwatervoorraad moet compenseren.
Welke energiebron?
Welke energie u zult gebruiken, hangt vaak af van uw verwarmingssysteem. Zo is het exclusief nachttarief voor elektriciteit in de eerste plaats bedoeld voor elektrische verwarmingsinstallaties met accumulatoren. Het nadeel van een boiler die daarop is aangesloten, is dat u niet kunt overschakelen op dagtarief wanneer er uitzonderlijk een extra behoefte is aan warm water, bijvoorbeeld wanneer er logés zijn. De kosten voor een propaan- of stookolietank worden ook in de eerste plaats voor de huisverwarming gemaakt. Los van het verwarmingssysteem volstaat de keuze voor een elektrische boiler om het tweevoudig elektriciteitstarief aan te vragen, eveneens voordelig voor andere huishoudtoestellen. Een zonneboiler is de meest milieuvriendelijke maar lang niet de goedkoopste manier om water te verwarmen. Vermits die alleen niet in staat is om de volledige bevoorrading te verzekeren, hebt u immers een dubbele installatie nodig. Bovendien is een zonneboilerinstallatie nog steeds zeer duur: € 4 000 tot 8 000. Zelfs met de premies van de overheid is het systeem moeilijk rendabel te krijgen. Voor een verbruik van 120 liter per dag zou de zonneboiler slechts € 1 200 mogen kosten, en die prijs is nog lang niet in zicht.
Welk systeem is het voordeligst?
Hoe voordelig zijn de diverse watersystemen, rekening houdend met de prijs van de installatie, de energiebron en een doorsneerendement?

• Gaswandketels en gasgeisers op aardgas zijn het voordeligst vanwege de geringe installatiekosten en het goede rendement. Wanneer de afstand van de verwarmingsketel tot de verschillende tappunten groot is, kiest u beter voor een aparte gasgeiser in de buurt van de badkamer in plaats van een wandketel met gecentraliseerde warmwaterproductie. Met volledig gesloten modellen met een rechtstreekse muurdoorvoer loopt u geen gevaar op CO-vergiftiging, maar ze zijn wel duurder dan gewone geisers. Ook iets duurder zijn modellen zonder waakvlam, met een elektronische ontsteking, waarmee u dan weer bespaart op het gasverbruik, in de veronderstelling dat de waakvlam anders doorlopend brandt.

• De elektrische boiler is redelijk voordelig voor kleine consumpties en op voorwaarde dat u hem op tweevoudig uurtarief of uitsluitend nachttarief aansluit. Voor uitsluitend nachttarief zijn wel een aparte teller en leidingen nodig. Kies voor een voldoende grote capaciteit, want om de voordeligste elektriciteitstarieven te genieten, moet de hoeveelheid water die 's nachts wordt opgewarmd volstaan voor het verbruik de dag erna. Anders kost de watertemperatuur hoger instellen dan 60° C of overschakelen op het veel duurdere dagtarief extra.

• Een boiler in combinatie met een verwarmingsketel op aardgas, propaan of stookolie is een comfortabele oplossing, maar duur voor kleine consumpties, vermits ze een aanzienlijke investering vergt. Het rendement blijft zelfs met de huidige ketels ondermaats, maar anderzijds moeten die buiten het stookseizoen niet constant op temperatuur worden gehouden.

• Systemen op propaan in flessen zijn duur.

• Ondersteuning van de warmwaterproductie door een zonneboiler blijft nog steeds een dure aangelegenheid.

• Een klein, gedecentraliseerd waterverwarmingstoestel in de keuken voorkomt verspilling en ongemak door de afstand die het water anders moet afleggen, maar de extra uitgave zal zelden renderen.

Word lid

> Meer info


Tijdschriftarchief
Test-aankoop
Budget & Recht
Test Gezondheid
Bestellen
Abonnementen
Boeken en cd-roms
Nieuwsbrieven
Modelovereenkomsten
Algemeen
Aansprakelijkheid
Contact
Franstalige site
Privacy
Verantwoordelijke uitgever
Werken bij Test-Aankoop
Test-Aankoop invest
Consumentenbescherming
De missie
De wordingsgeschiedenis
De principes
De activiteiten
De structuren
De internationale samenwerking
Voordelen
Citeer TA
Standpunten
Inhoud per type
Alarm
Bereken zelf
Dossiers
Forum
Prijzen
Focus
Tabellen
Publicaties
Thema's
Auto & Vervoer
Communicatie & multimedia
Energie & duurzaam consumeren
Geld & verzekeringen
Gezondheidszorg
Huis & tuin
Lifestyle & welzijn
Recht & fiscaliteit
Voeding