Test-Aankoop

Naar een nieuwe "Pax Electrica" ... van gedupeerden?


Het akkoord tussen de regering en GDF-Suez is ondertekend! Voor TA gaat het slechts om een Pyrrhus overwinning en een zoveelste akkoord waar de consument niet als winnaar uitkomt. Denk maar aan de vorige akkoorden, getekend onder de regering Verhofstadt, die nog altijd niets hebben opgebracht voor de consumenten en dit ondanks alle beloftes. Nog steeds betalen zij hun elektriciteit duurder dan in de buurlanden. Heeft men ooit wel een succesvolle liberalisering gewenst?

De Belgische energiemarkt krijgt vandaag een "akkoord" te verteren die Electrabel in zijn dominante positie versterkt in ruil voor een belachelijk kleine bijdrage aan de begroting (minder dan 200 miljoen euro per jaar tussen 2010 en 2014). Dat staat in schril contrast met de nucleaire rente die begroot wordt op meer dan 1 miljard euro per jaar. Ondanks het onschatbare economisch belang voor ons land, heeft men de tijd niet gevonden om een ernstige denkoefening te houden over onze energietoekomst!

Wat de tarieven betreft, wordt er geen enkele garantie aan de consument geboden. TA is verontrust zich over de werking van het "opvolgingscomité" wiens rol er in zal bestaan de energieprijzen te vergelijken met de productiekosten en na te gaan of de eindprijs die de consument betaalt vergelijkbaar is met die van de buurlanden. Kan het nog minimalistischer? Hoe wordt dat comité samengesteld? Zal dit over de nodige middelen kunnen beschikken om zijn taken correct te kunnen uitvoeren als vandaag zoveel cijfermateriaal, nochtans essentieel, als vertrouwelijk wordt beschouwd? Wat zullen de banden zijn en de machtsverhoudingen tussen dit comité en de regulator (CREG) die ook over een monitoringsbevoegdheid beschikt. Wat gaat men in de plaats stellen wanneer blijkt dat de tarieven ontsporen? Niets is geregeld, alles moet nog gebeuren. Test-Aankoop zal alleszins de tarieven blijven vergelijken en niet aarzelen aan de alarmbel te trekken.

De wet op de kernuitstap, die in 2003 werd gestemd zonder al te veel overtuiging, is vandaag een stille dood gestorven. België heeft de kans gemist om een lange termijnvisie te ontwikkelen over onze energietoekomst. Daardoor blijven vele fundamentele vragen zonder duidelijk antwoord. Het evenwicht tussen aanvaardbare tarieven voor de consument, een optimale energiemix die de deur moet openen voor hernieuwbare energie, en ten slotte de bevoorradingszekerheid moeten het voorwerp uitmaken van een echt debat met een beleidsvisie op lange termijn, zonder chantage of manipulatiepogingen.

 
 

Word lid

> Meer info


Tijdschriftarchief
Test-aankoop
Budget & Recht
Test Gezondheid
Bestellen
Abonnementen
Boeken en cd-roms
Nieuwsbrieven
Modelovereenkomsten
Algemeen
Aansprakelijkheid
Contact
Franstalige site
Privacy
Verantwoordelijke uitgever
Werken bij Test-Aankoop
Test-Aankoop invest
Consumentenbescherming
De missie
De wordingsgeschiedenis
De principes
De activiteiten
De structuren
De internationale samenwerking
Voordelen
Citeer TA
Standpunten
Inhoud per type
Alarm
Bereken zelf
Dossiers
Forum
Prijzen
Focus
Tabellen
Publicaties
Thema's
Auto & Vervoer
Communicatie & multimedia
Energie & duurzaam consumeren
Geld & verzekeringen
Gezondheidszorg
Huis & tuin
Lifestyle & welzijn
Recht & fiscaliteit
Voeding