Test-Aankoop

Vijf sterren voor cabrio en voor elektrische wagen in nieuwe crashtest, bescherming voetgangers nog te zwak


24/8/2011


Test-Aankoop en Touring maken vandaag de resultaten bekend van nieuwe crashtests. Alle 10 geteste wagens scoren uitstekend, ondanks de strengere criteria van de tests door Euro NCAP. Auto’s worden dus veiliger mede door de zeer efficiënte elektronische veiligheidssystemen, die hoe langer hoe meer ingang vinden. Teleurstellend zijn evenwel de resultaten voor de bescherming die auto’s bieden aan externe zwakke weggebruikers. Daar zijn bijkomende inspanningen nodig, zeggen beide organisaties.


Goed niveau van veiligheid voor alle geteste wagens

Deze 10 automodellen werden getest: Audi A6, BMW X3, Chevrolet Aveo 2011, Chevrolet Orlando, Citroën DS5, Hyundai i4O, Kia Picasso, Opel Ampera (elektrisch), VW Golf Cabriolet en de VW Jetta.
De elektrische wagen, de Opel Ampera is een vijfdeurs middenklasse en scoort vooral goed omdat de batterij geen gevaar vormt voor de inzittenden in geval van een crash. De kans dat de batterij zelf wordt geraakt en er elektrisch gevaar bestaat is herleid tot nihil. De score van 5 sterren toont aan dat een elektrische auto even veilig is als een traditioneel aangedreven voertuig, zeggen Touring en Test-Aankoop. De VW Cabrio heelt ook vijf sterren. Dat betekent dat dus ook de structuren van een cabrio voldoende bescherming bieden aan de inzittenden. De auto haalt hiervoor zelfs 95%.


Sterke vooruitgang op het vlak van elektronische systemen

Positief is de sterke vooruitgang in de elektronische systemen die de chauffeur helpen, al dan niet automatisch, om de controle over het voertuig te beheersen. Zo zijn zowel de Citroën als de BMW uitgerust met een noodoproep systeem, dat automatisch activeert in geval van een impact. Dat vermijdt situaties zoals een paar weken geleden waar een bestuurder pas na drie dagen in zijn verhakkeld voertuig in een sloot werd ontdekt.

 

De bescherming van externe zwakke weggebruikers verdient meer aandacht

Geen enkel model haalt 60% op dat punt. Dat is nochtans nodig voor volgend jaar, wanneer de criteria strenger worden: geen vijf sterren meer onder de 60% voor dit aspect. Nu is 40% voldoende om geen ster minder te hebben. De mogelijkheden bestaan want bepaalde automodellen bewijzen dat het kan. Het plaatsen van bufferkussens onder de motorkap beschermt tegen heel zware hoofdverwondingen en de mousse of piepschuim achter de bumper beschermt tegen gecompliceerde beenbreuken. Het volstaat dat de constructeurs daar verdere research in doen en nieuwe technologieën ontwikkelen. 

 


Info over de crashtests voor de Redacties

Om vijf sterren te bekomen moeten wagens in de crashtest vanaf dit jaar 80% halen op vlak van bescherming van inzittende volwassenen (75% vorig jaar), 75% voor bescherming van inzittende kinderen (vorig jaar 70%) en 40% voor de bescherming die de auto biedt aan externe zwakke weggebruikers (vorig jaar 25%).


Zoals vorig jaar worden ook de elektronische veiligheidssystemen (ESC, automatische snelheidsaanpassing en verwittigingsysteem autogordels) en het risico op een blessure bij een kop-staart aanrijding, beter bekend als ‘whiplash’ geëvalueerd. Een goede score op elk van de criteria is noodzakelijk om een positieve globale score te behalen: indien de auto bijvoorbeeld niet standaard is uitgerust met een controlesysteem voor elektronische stabiliteit of ESC, dan is een vijfde ster sowieso uitgesloten.

De tests werden uitgevoerd door  Euro NCAP (European New Car Assessment Programme), in samenwerking met de mobiliteitsfederaties en de consumentenorganisaties.

De auto’s worden onderworpen aan een frontale en een zijdelingse botsing. Er wordt ook een “paaltest” gedaan met de automodellen die zijn uitgerust met zijdelingse airbags.

 

De frontale botsing wordt aan 64 km/u uitgevoerd tegen een vervormbare wand, waarbij 40% van de voorzijde van de wagen langs de kant van de bestuurder de wand raakt. Via innovatieve dummy’s (poppen) worden de belastingen die inzittenden – zowel volwassenen als kinderen –  ondervinden vertaald naar risico’s voor letsels.
Bij de zijdelingse crashtest ramt een wagen met een erop gemonteerde vervormbare barrière aan 50 km/u de testwagen.
Bij de “paaltest” rijdt een slede, met de te testen wagen dwars daarop geplaatst aan 29 km/u tegen een verticaal geplaatste paal.


De wagens worden eveneens getest op hun “hoe veilig ze zijn voor voetgangers en fietsers bij een aanrijding”. Hierbij worden delen van dummy’s met 40 km/u tegen de bumper en op de motorkap van de auto gelanceerd.

 

Bescherming van kinderen in de auto: op de achterbank worden twee kinderzitjes gemonteerd van het door de fabrikant aanbevolen type. Hierin zitten kinderdummy’s van anderhalf en van drie jaar, met ingebouwde meetapparatuur.

 

Tenslotte nog dit: de score geldt telkens voor het geteste model en slaat dus nooit op het hele automerk.

 
 
Goedkoper tanken ! KLIK HIER !

Word lid

> Meer info


Tijdschriftarchief
Test-aankoop
Budget & Recht
Test Gezondheid
Bestellen
Abonnementen
Boeken en cd-roms
Nieuwsbrieven
Modelovereenkomsten
Algemeen
Aansprakelijkheid
Contact
Franstalige site
Privacy
Verantwoordelijke uitgever
Werken bij Test-Aankoop
Test-Aankoop invest
Consumentenbescherming
De missie
De wordingsgeschiedenis
De principes
De activiteiten
De structuren
De internationale samenwerking
Voordelen
Citeer TA
Standpunten
Inhoud per type
Alarm
Bereken zelf
Dossiers
Forum
Prijzen
Focus
Tabellen
Publicaties
Thema's
Auto & Vervoer
Communicatie & multimedia
Energie & duurzaam consumeren
Geld & verzekeringen
Gezondheidszorg
Huis & tuin
Lifestyle & welzijn
Recht & fiscaliteit
Voeding